POTRZEBUJESZ POMOCY?

692 102 122

sklep@gozoo.pl

PON-PT: 10.00-18.00
Moje konto
Zarejestruj się
Twój Koszyk
do kasy suma:
0,00 zł

Psie stresy

22 listopada 2018

Stres jest nieodzownym elementem zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego życia. W wielu przypadkach pełni on rolę swoistego mechanizmu obronnego bądź skutecznego motywatora. Pamiętajmy jednak, że jego nadmiar może wywołać bardzo szkodliwe konsekwencje.

 

Źródła stresu

Czworonogi postrzegają otaczający nas świat w zupełnie inny sposób. W związku z tym sytuacja dla nas zupełnie normalne – mogą stać się dla nich źródłem silnego niepokoju. Do najbardziej stresogennych czynników należy jednak zaliczyć głośny hałas, szeroko rozumiane zmiany, zbyt rygorystyczny trening, naruszanie przestrzeni osobistej, samotność, niewłaściwie dobrany poziom aktywności, niezaspokojenie podstawowych potrzeb, ból, poczucie zagrożenia czy złe relacje z domownikami.

 

Konsekwencje

Stresowi towarzyszy wzmożona produkcja norepinefryny, będącej hormonem odpowiedzialnym za walkę bądź ucieczkę. Jej nadmiar może wpłynąć negatywnie na florę bakteryjną i motorykę układu pokarmowego. Skutki? Choćby biegunka i utrata apetytu.

A jeżeli spojrzymy na inne sfery funkcjonowania stres może wywoływać zjadanie przedmiotów niejadalnych, zaburzenia cyklu dnia i nocy czy problemy ze skupieniem uwagi.

Najgroźniejszy jest jednak stres chroniczny. Ciągłe napięcie to bowiem jedna z głównych przyczyn chorób układu moczowego (np. zapalenie pęcherza), spadku odporności (co zwiększa ryzyko infekcji), dolegliwości sercowych, alergii czy wrzodów. Nie należy zapominać również o agresji oraz wzmożonym wylizywaniu, które często skutkuje wyłysieniem i ranami narażonymi na zakażenie.

 

Rozpoznanie

Jak więc reagować? Przede wszystkim powinniśmy nauczyć się rozpoznawać sygnały, świadczące o zestresowaniu pupila. Szczególnie charakterystyczne są: oblizywanie nosa, dyszenie i ziewanie, utrata apetytu, biegunka, podkulanie ogona, napięcie mięśni, drżenie, nadpobudliwość lub spadek witalności oraz unikanie z nami kontaktu.

Zauważyć można również tzw. sygnały uspokajające, które definiujemy jako konkretne zachowania ukierunkowane na uniknięcie konfliktu. Zaliczamy do nich, np.:

  • odwracanie się tyłem lub bokiem
  • zwolnienie ruchów,
  • pokazywanie brzucha,
  • krótkie ruchy ogonem,
  • unikanie kontaktu wzrokowego.

 

Recepta

Kiedy ten krok mamy już za sobą, przychodzi pora na konkretne działania. Ważne jest, aby pozwolić zwierzakowi poczuć się członkiem rodziny i okazać mu bliskość na jaką zasługuje (jednak nic na siłę!). Warto pomyśleć też o urozmaiceniu spacerowej czy treningowej rutyny oraz zbalansowaniu jego aktywności. Koniecznie zrezygnujmy z siłowych metod wychowawczy i starajmy się właściwe zaspakajać codzienne potrzeby pupila.

Pomyśleć można też o zakupie specjalnych karm i preparatów. Wśród tych drugich na szczególną uwagę zasługuje mieszanka paszowa dla psów i kotów – APTUS® RELAX. Zawiera on kompleks siarkowy, zieloną herbatę, l-tryptofan i witaminę B1, które stanowią idealne wsparcie dla spokojnego i zrównoważonego rozwoju. Preparat jest skuteczny nawet w obliczu fajerwerków, burz, imprez masowych, wizyty o weterynarza czy podróży i remontów. Jego dodatkowym atutem jest pobudzanie procesów uczenia.

 

Stres może być wysoce szkodliwy dla życia i zdrowia czworonożnych przyjaciół. Na szczęście z naszą pomocą można ograniczyć jego skutku bądź nawet wyeliminować niektóre wywołujące go sytuacje. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy wielkim krokami zbliża się Boże Narodzenie i Sylwester.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl