POTRZEBUJESZ POMOCY?

692 102 122

sklep@gozoo.pl

PON-PT: 10.00-18.00
Moje konto
Zarejestruj się
Twój Koszyk
do kasy suma:
0,00 zł

Zwierzęta w Halloween

30 października 2017

Dzisiaj Halloween… To wywodzące się z wierzeń celtyckich święto, obchodzone jest dziś niemal na całym świecie. Jest ono doskonałą okazją do hucznych imprez i przerażających maratonów filmowych. Wszelkim atrakcją towarzyszy wtedy niezwykła atmosfera mroku i tajemniczości, którą potęgują pomysłowe przebrania inspirowanie postaciami z horrorów i niepowtarzalna symbolika. W gronie halloweenowych atrybutów zaszczytne miejsce zajmują również zwierzęta.

 

Zwierzęce symbole święta duchów

Najważniejszymi z nich wydają się być czarne koty. Celtowie uważali je za reinkarnację zmarłych i przypisywali im umiejętność widzenia przyszłości. Miały także być połączone bliskim relacjami z czarownicami bądź nawet stanowić jedną z ich podstawowych form magicznej przemiany. Strach przed kocią mocą był na tyle duży, że typową praktykę dla obchodów, innego święta, nocy świętojańskiej stanowiło palenie tych zwierząt w ognisku. Na szczęście to już odległa przeszłość. Dziś - aby chronić ich życie i zdrowie, wiele schronisk uniemożliwia adopcję czarnych kotów w okresie poprzedzającym Halloween.

 


31 października na żadnej imprezie nie może zabraknąć pająków. Dlaczego? Głównym powodem jest tkana przez nie sieć, będąca symbolem upływającego czasu, zmian czy przeznaczenia. Oprócz tego, pająki szczególnie upodobały sobie miejsca ciemne i zakurzone, które idealnie wpisują się w halloweenowy nastrój. Interesujące jest również przekonanie o tym, że napotkany w święto strachu pająk to sprawujący nad nami pieczę duch.

Trzecim z prezentowanych zwierząt jest nietoperz. Obowiązkiem dawnych obchodów Halloween (i celtyckiego Samhain) było rozpalanie dużych ognisk, które przyciągać miały duchy dobre, a odganiały złe. Płomień wabiły przy okazji owady, które stanowią podstawowy składnik diety nietoperzy. Nie powinno więc dziwić, że popularne gacki wykorzystywały tę okazję do łatwych łowów. Tymczasem świętujący, ich obecność powiązali z mocą komunikacji ze zmarłymi. Jednak to legendy o krwiożerczych wampirach i zmieniających formę wiedźmach zagwarantowały tym latającym ssakom miejsce wśród najważniejszych symboli Halloween.

 

Te niezwykłe psy...

Jest jeszcze jedno niezwykłe zwierzę, o którym chcielibyśmy wspomnieć - mimo że z Halloween ma ono niewiele wspólnego. Mowa tu o naszych najlepszych przyjaciołach, czyli psach. Wiele osób twierdzi, że posiadają one dar widzenia duchów. Za dowód podawane jest dziwne, ale zawsze oparte na pewnych schemacie - zachowanie czworonogów.

Podejrzane aktywności odbywają się zwykle nocą i dotyczą wpatrywania się w jakiś konkretny punkt (jakby ktoś się tam znajdował), okrążania i obszczekiwania czegoś niewidocznego bądź nagłej (z pozoru bezpodstawnej) ucieczki z jakiegoś miejsca. Zgodnie z relacjami - często zdarza się także, że po śmierci kogoś bliskiego - psy potrafią merdać ogonem, łasić się lub poruszać za kimś dla nas niewidzialnym. Mało tego, wykazują również radość o standardowej godzinie powrotu zmarłego z pracy czy szkoły. Czy nie dziwne, że czworonóg umiera zaraz po śmierci swego właściciela lub z łatwością trafia na jego grób? Może w czasie takiej wędrówki nie jest sam?


Widzenie duchów to nie jedyna niezwykła właściwość przypisywana psom. Amerykański naukowiec Rupert Sheldrake twierdzi, że posiadają one zdolności: telepatii (przewidywanie zamiarów i myśli właściciela), poczucia kierunku (trafne odnajdywanie drogi do domu), przeczucia (przewidywanie katastrof) oraz przeczuwania śmierci (sygnalizowanego okropnym wyciem, piskiem lub szczekaniem).

Czy teorie te są prawdziwe? Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obawiamy się, że sytuacja ta nieszybko ulegnie też zmianie.

 

Czy Halloween jest tylko dla ludzi?

Na zakończenie, kilka słów o obchodach tego dnia… wśród zwierząt. Tak, im również należy się nieco świętowania. Organizatorzy wielu imprez nie tylko dopuszczają, ale wręcz zachęcają do wspólnej zabawy z pupilami. Dla właścicieli jest to potężny impuls do przygotowania dla czworonogów kolorowych i kreatywnych kostiumów. Parada przebranych - za postacie z filmów, książek czy gier – zwierzaków robi ogromne wrażenie i z pewnością wywoła uśmiech na każdej twarzy. Odpowiednio przystrojone psy często udają się z dziećmi na tradycyjne – szczególnie w USA – Trick-or-treating (Cukierek albo psikus). Oprócz zwiększenia efektowności wyprawy po słodycze, poprawiają poziom bezpieczeństwa malców. A jeżeli o bezpieczeństwie już mowa – tworząc strój dla zwierzaka nie zapominajmy o jego zdrowiu i komforcie!


Halloween coraz częściej obchodzone jest w ogrodach zoologicznych. Zwierzęta zastają na wybiegach odpowiednio wydrążone dynie (Jack-o’-lantern), które pełnią rolę przysmaków, zabawek bądź strzeżonych skarbów.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl