POTRZEBUJESZ POMOCY?

692 102 122

sklep@gozoo.pl

PON-PT: 10.00-18.00
Moje konto
Zarejestruj się
Twój Koszyk
do kasy suma:
0,00 zł

Spacer z psem? Nie zapomnij o smyczy!

14 grudnia 2018

15 listopada bieżącego roku to bardzo istotna data dla wszystkich psów i ich właścicieli. Tego dnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy kodeksu wykroczeń, w których zdecydowano się zaostrzyć kary za wyprowadzanie czworonogów bez smyczy i kagańców.

 
Konsekwencje

Do tej pory za tego typu niedbałość groziło jedynie 250 zł kary. Zgodnie z niedawnymi zmianami kwotę tę zwiększono 1000-5000 zł. To jednak nie wszystko, bo nieodpowiedzialnym spacerowiczom grożą nagany, a nawet ograniczenie wolności! Warto podkreślić, że dotyczy to również sytuacji, w których zwierzę opuści teren posesji i bez opieki „zwiedza” dalszą czy bliższą okolicę.

 

Co z tym kagańcem?

Najdotkliwsze z wymienionych konsekwencji skierowane są wobec posiadaczy psów 11 ras uważanych w Polsce za agresywne. Dla przypomnienia są to: anatolian karabash, akbash dog, amerykański pit bull terier, pies z Majorki (Ca de Bou), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, Tosa Inu, rottweiler, moskiewski pies stróżujący oraz owczarek kaukaski.

To właśnie na ich pyszczkach obowiązkowo znajdować musi się kaganiec.

 

Mimo pewnych kontrowersji, trudno nie zgodzić się z zasadnością powyższych zmian. Powinny one bowiem zwiększyć poziom bezpieczeństwa zarówno ludzi (pogryzienia), jak i zwierząt (potrącenia przez pojazdy, konflikty z innymi czworonogami, bestialstwo ze strony obcych). Oczywiście pod warunkiem, że będą naprawdę egzekwowane.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl